„Gra” krótki film fabularny – w przygotowaniu…

„Gra” to historia piątki chłopców pochodzących z ubogiej dzielnicy Poznania. Poznajemy ich kiedy włócząc się ulicami miasta, ubrani w szaliki poznańskiego klubu piłkarskiego „Lech Poznań” trafiają na teren zamkniętego osiedla, zaproszeni przez swoich rówieśników na towarzyski mecz. Okazuje się, że profesjonalny wygląd chłopaków z osiedla (spodenki i koszulki z nazwiskiem piłkarza) nie wystarczy do osiągnięcia zwycięstwa. Zaproszeni chłopcy są lepsi od chłopców z osiedla. Podczas gdy ci pierwsi bawią się w najlepsze, chłopcy z osiedla nie są zadowoleni z faktu, że przegrywają na swoim terenie. Coraz bardziej narastająca frustracja chłopców z osiedla rodzi napięcia i kończy bójką, upokorzeniem a także wyrzuceniem przez pracownika ochrony bogu ducha winnych chłopców z terenu zamkniętego osiedla.

 

Główny wątek historii – konfrontacja protagonisty i antagonisty (oba zbiorowe) – dopełniony jest równoległym wątkiem: relacją głównego bohatera Mateusza (chłopca spoza osiedla) i dziewczynki (Natalii) z osiedla, którzy poznali się kiedy ten pierwszy trafił na teren osiedla.

 

Finał historii ma wydźwięk tragiczny, bowiem chłopcy potraktowani w brutalny sposób zostają wyrzuceni z osiedla. Pod osłoną nocy Mateusz postanawia wrócić na teren osiedla. Kiedy jest już na miejscu, rzuca kamykami w okno Natalii, usiłując sprawić, aby wyjrzała. Po kilku nieudanych próbach nagle na Mateusza pada światło (z pokoju Natalii) a na jego twarzy maluje się uśmiech.

 

Tym zawieszeniem historia się kończy a w nas, widzach rodzi pytanie: czy ich uczucie będzie miało szansę na rozkwit, czy społeczna przepaść jest zbyt głęboka?

 

Schemat prezentowanej historii oparty jest na archetypie znanym już od lat a w tym wypadku „Romea i Julii”, których uczucie nie mogło znaleźć spełnienia ze względu na pochodzenie. Również, z pozoru, niewinna gra dzieci zainicjowana z miłości do tego samego klubu piłkarskiego powinna łączyć, jednak z czasem okazuje się elementem dzielącym kiedy do głosu dojdą emocje i mroczne instynkty drzemiące w człowieku.

 

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.